Tournament Information
Tournament:
Playground Poker Fall Classic 2013
Date:
Nov 18 - Dec 6, 2013
Venue:
Playground Poker Club
Kahnawake, QC, Canada
Event:
No Limit Hold'em - Re-Entry (Nov 18 - 22, 2013)
Buy-in:
C$135 + C$15
Prize:
C$183,330
Entries:
1,400
Other Events
Nov 18 - 22, 2013 | No Limit Hold'em - Re-Entry | C$135 + 15 |
Nov 22 - 25, 2013 | No Limit Hold'em - Deepstack Re-Entry | C$200 + 20 |
Nov 23, 2013 | No Limit Hold'em - Win the Button | C$100 + 10 |
Nov 24, 2013 | No Limit Hold'em - Shootout | C$135 + 15 |
Nov 25, 2013 | No Limit Hold'em - Six Max | C$300 + 30 |
Nov 26, 2013 | Pot Limit Omaha - 8 or Better | C$300 + 30 |
Nov 27, 2013 | No Limit Hold'em - Survivor | C$300 + 30 |
Nov 27 - 29, 2013 | No Limit Hold'em - Deepstack | C$1,000 + 100 |
Nov 29 - Dec 5, 2013 | No Limit Hold'em - WPT Montreal Main Event | $3,500 + 350 |
Dec 2 - 3, 2013 | Pot Limit Omaha - 3 Lives | C$500 + 50 |
Dec 3 - 5, 2013 | No Limit Hold'em - High Roller | C$10,000 + 400 |
Dec 5, 2013 | No Limit Hold'em - Freezeout | C$300 + 30 |
Dec 6, 2013 | No Limit Hold'em - Bounty | C$285 + 15 |
Nov 20 - 26, 2013 | PartyPoker Premier League VII | $125,000 |
Event Results
Place | Player | Prize | GPI | PoY 2023 | |
---|---|---|---|---|---|
1st | Mathieu Tanguay | $29,031 C$30,320 | — | — | |
2nd | Mehdi Alami | $25,679 C$26,820 | — | — | |
3rd | Martin Giguele | $15,147 C$15,820 | — | — | |
4th | Marilyn Joanette | $11,145 C$11,640 | — | — | |
5th | Simon Pier Belair-Grondin | $8,210 C$8,575 | — | — | |
6th | Phannasophea Muong | $6,051 C$6,320 | — | — | |
7th | Mathieu Leclerc | $4,457 C$4,655 | — | — | |
8th | Erica Freeman | $3,279 C$3,425 | — | — | |
9th | Felix Sides | $2,417 C$2,525 | — | — | |
10th | Mark Howie | $1,785 C$1,865 | — | — | |
11th | Philippe Chapdelaine | $1,785 C$1,865 | — | — | |
12th | Antoine Poirier | $1,785 C$1,865 | — | — | |
13th | David Guay | $1,508 C$1,575 | — | — | |
14th | Joey Silver | $1,508 C$1,575 | — | — | |
15th | Mohamad Mahbouba | $1,508 C$1,575 | — | — | |
16th | Stephen Baker | $1,278 C$1,335 | — | — | |
17th | Patrick David Hu-A-Kam | $1,278 C$1,335 | — | — | |
18th | Alexandre Boyer | $1,278 C$1,335 | — | — | |
19th | Andrew Helleur | $1,086 C$1,135 | — | — | |
20th | George Kazarian | $1,086 C$1,135 | — | — | |
21st | Antoine Simon | $1,086 C$1,135 | — | — | |
22nd | Jeffrey Goldstein | $928 C$970 | — | — | |
23rd | Kevin Cote | $928 C$970 | — | — | |
24th | Angelo Simard | $928 C$970 | — | — | |
25th | Philippe Mercier | $785 C$820 | — | — | |
26th | Benoit Mathieu | $785 C$820 | — | — | |
27th | Makan Salimi | $785 C$820 | — | — | |
28th | Matthieu Boisvert | $665 C$695 | — | — | |
29th | Andy D'Alessandro | $665 C$695 | — | — | |
30th | Ricky Campanelli | $665 C$695 | — | — | |
31st | Mathieu Boulanger-Vaugeois | $665 C$695 | — | — | |
32nd | Lim Dayaly | $665 C$695 | — | — | |
33rd | Christos Zavouris | $665 C$695 | — | — | |
34th | Yohann Malo-Brumet | $665 C$695 | — | — | |
35th | Linda Huard | $665 C$695 | — | — | |
36th | Vincent Martin-Bouthillette | $665 C$695 | — | — | |
37th | Steve Cotton | $593 C$620 | — | — | |
38th | Alexandre Chapdelaine | $593 C$620 | — | — | |
39th | Julien Boisclair | $593 C$620 | — | — | |
40th | Samuel Juneau | $593 C$620 | — | — | |
41st | Samuel Barre-Comtois | $593 C$620 | — | — | |
42nd | Jonathan Gauthier | $593 C$620 | — | — | |
43rd | Nicolas Lavoie | $593 C$620 | — | — | |
44th | Daniel Arsenault | $593 C$620 | — | — | |
45th | Joe Berlangieri | $593 C$620 | — | — | |
46th | Luigi Fantigrossi | $521 C$545 | — | — | |
47th | Christien Beaudoin | $521 C$545 | — | — | |
48th | Daniel Johnston | $521 C$545 | — | — | |
49th | Sako Marashlian | $521 C$545 | — | — | |
50th | Greg Arevian | $521 C$545 | — | — | |
51st | Aberdeen Parro | $521 C$545 | — | — | |
52nd | Che Zhao | $521 C$545 | — | — | |
53rd | Tiziana Fantigrossi | $521 C$545 | — | — | |
54th | Hichem Rais | $521 C$545 | — | — | |
55th | Guillaume Malette Vanier | $469 C$490 | — | — | |
56th | Ian Robillard | $469 C$490 | — | — | |
57th | Adam White | $469 C$490 | — | — | |
58th | Benoit Vaillancourt | $469 C$490 | — | — | |
59th | Phil Breault | $469 C$490 | — | — | |
60th | Tanveer Dhanjal | $469 C$490 | — | — | |
61st | Allain Jobin | $469 C$490 | — | — | |
62nd | Jean-Hugo Robitaille | $469 C$490 | — | — | |
63rd | Kyle Hartree | $469 C$490 | — | — | |
64th | Derek Sproul | $416 C$435 | — | — | |
65th | Nicolas Aubin | $416 C$435 | — | — | |
66th | Cory Maize | $416 C$435 | — | — | |
67th | Stephen Kline | $416 C$435 | — | — | |
68th | Maxime Siegmann | $416 C$435 | — | — | |
69th | Matthew Brunskole | $416 C$435 | — | — | |
70th | Marc Allard | $416 C$435 | — | — | |
71st | Tristan Bergeron | $416 C$435 | — | — | |
72nd | Roger Robitaille | $416 C$435 | — | — | |
73rd | Olivier Gamache | $363 C$380 | — | — | |
74th | Mathieu Jawirnycki | $363 C$380 | — | — | |
75th | Louis Philippe Martin | $363 C$380 | — | — | |
76th | Normand Deguire | $363 C$380 | — | — | |
77th | Benoit Vincent | $363 C$380 | — | — | |
78th | Dany Madri | $363 C$380 | — | — | |
79th | Anthony Tavani | $363 C$380 | — | — | |
80th | Michael Singh | $363 C$380 | — | — | |
81st | Kevin Blais | $363 C$380 | — | — | |
82nd | Gregory Katayama | $330 C$345 | — | — | |
83rd | Dimitry Dombrovskiy | $330 C$345 | — | — | |
84th | Darren Phipps | $330 C$345 | — | — | |
85th | Justin Miller | $330 C$345 | — | — | |
86th | Andrew Boujaoude | $330 C$345 | — | — | |
87th | Jeffrey Bartlett | $330 C$345 | — | — | |
88th | Arthur Walker | $330 C$345 | — | — | |
89th | Evgeni Ozadovski | $330 C$345 | — | — | |
90th | Nazmul Huda | $330 C$345 | — | — | |
91st | Jonathan Borne | $296 C$310 | — | — | |
92nd | Ali Taghi Khani | $296 C$310 | — | — | |
93rd | Franco Amorelli | $296 C$310 | — | — | |
94th | Normand Loyer | $296 C$310 | — | — | |
95th | Wayal O. | $296 C$310 | — | — | |
96th | Marc Brisson | $296 C$310 | — | — | |
97th | Real Villeneuve | $296 C$310 | — | — | |
98th | Eric Schanck | $296 C$310 | — | — | |
99th | Edward McDonnell | $296 C$310 | — | — | |
100th | Oscar Ojeda Gomez | $263 C$275 | — | — | |
101st | Sebastien Laviolette | $263 C$275 | — | — | |
102nd | Francois Cholette | $263 C$275 | — | — | |
103rd | Giovanni Petrella | $263 C$275 | — | — | |
104th | Alex Fiorani | $263 C$275 | — | — | |
105th | Charles Benoit | $263 C$275 | — | — | |
106th | John Allan Bushey | $263 C$275 | — | — | |
107th | Pierre Gauthier | $263 C$275 | — | — | |
108th | Tinh Phan | $263 C$275 | — | — | |
109th | James Kiernan | $263 C$275 | — | — | |
110th | Louka Strongylos | $263 C$275 | — | — | |
111th | Marc Blanchette | $263 C$275 | — | — | |
112th | Jose Pereira | $263 C$275 | — | — | |
113th | Myriam Campanelli | $263 C$275 | — | — | |
114th | Eric Benhamron | $263 C$275 | — | — | |
115th | Jordan Frechette | $263 C$275 | — | — | |
116th | Anthony Bakopoulos | $263 C$275 | — | — | |
117th | Vince Dwyer | $263 C$275 | — | — | |
118th | Caroline Trinque | $263 C$275 | — | — | |
119th | Alain Boucher | $263 C$275 | — | — | |
120th | Stephane Durocher | $263 C$275 | — | — | |
121st | Yannick Morin | $263 C$275 | — | — | |
122nd | Patrick Langlois | $263 C$275 | — | — | |
123rd | Martin Casaubon | $263 C$275 | — | — | |
124th | Marie Tran | $263 C$275 | — | — | |
125th | Christopher Saliba | $263 C$275 | — | — | |
126th | Tony Laughing | $263 C$275 | — | — | |
127th | Vijay Oberoi | $225 C$235 | — | — | |
128th | Eduard Goutnik | $225 C$235 | — | — | |
129th | Josee Thauvette | $225 C$235 | — | — | |
130th | Billy Gerontakos | $225 C$235 | — | — | |
131st | Jean-Bernard Audet | $225 C$235 | — | — | |
132nd | Pirooz Bayat | $225 C$235 | — | — | |
133rd | Eric Doyle | $225 C$235 | — | — | |
134th | Janet L. Cowper | $225 C$235 | — | — | |
135th | Andrew Hansen | $225 C$235 | — | — | |
136th | Vincent Miceli | $225 C$235 | — | — | |
137th | Patrick Longpre | $225 C$235 | — | — | |
138th | Louis Neamtan-Lapalme | $225 C$235 | — | — | |
139th | Hugo Marquis | $225 C$235 | — | — | |
140th | David Barabe | $225 C$235 | — | — | |
141st | Marc Lacroix | $225 C$235 | — | — | |
142nd | Jonathan Dsouza | $225 C$235 | — | — | |
143rd | Dimitri Tchakarov | $225 C$235 | — | — | |
144th | William Groot | $225 C$235 | — | — | |
145th | George "Marathon" Caragiorgas | $225 C$235 | — | — | |
146th | Glenn Gumbley | $225 C$235 | — | — | |
147th | Peter Marco | $225 C$235 | — | — | |
148th | Christos Tohtamis | $225 C$235 | — | — | |
149th | Guy Lebrun | $225 C$235 | — | — | |
150th | Nathalie Iezzi | $225 C$235 | — | — | |
151st | Keith Lacasse | $225 C$235 | — | — | |
152nd | Andre Parent | $225 C$235 | — | — | |
153rd | Derek Watanabe | $225 C$235 | — | — | |
154th | Samuel Samson | $210 C$220 | — | — | |
155th | Ahmad Akkaoui | $210 C$220 | — | — | |
156th | Yann Filion | $210 C$220 | — | — | |
157th | Riyaz Abdulla | $210 C$220 | — | — | |
158th | Charli-Lou Durand | $210 C$220 | — | — | |
159th | Yan Touchette | $210 C$220 | — | — | |
160th | Stefano Visintin | $210 C$220 | — | — | |
161st | Gabriel Garzon | $210 C$220 | — | — | |
162nd | Francis Larose | $210 C$220 | — | — |