Tournament Information
Tournament:
Rio Daily Deepstacks 2016
Date:
May 31 - Jul 18, 2016
Venue:
Rio Hotel and Casino
Las Vegas, NV, United States
Event:
No Limit Hold'em - 2PM (Jun 17, 2016)
Buy-in:
$235
Prize:
$253,840
Entries:
1,336
Other Events
Event Results
Place | Player | Prize | GPI | PoY 2023 | |
---|---|---|---|---|---|
1st | Nicholas Palma | $40,468 | — | — | |
2nd | Taylor Hart | $25,028 | — | — | |
3rd | Anthony Boswell | $18,243 | — | — | |
4th | Sung Yong Lee | $13,444 | — | — | |
5th | Cherif Zermiche | $10,017 | — | — | |
6th | David Watson | $7,548 | — | — | |
7th | Anh Lu | $5,752 | — | — | |
8th | Tam Nguyen | $4,434 | — | — | |
9th | Henrik Karlsson | $3,458 | — | — | |
10th | Antonino LoVerso | $2,728 | — | — | |
11th | Bo Hu | $2,728 | — | — | |
12th | Sharon Spooner | $2,728 | — | — | |
13th | Andre Schneiner | $2,178 | — | — | |
14th | Diane Wesolek | $2,178 | — | — | |
15th | Kathryn Trabert | $2,178 | — | — | |
16th | Joseph Hebert | $1,760 | — | — | |
17th | Eric Bergen | $1,760 | — | — | |
18th | John Hill | $1,760 | — | — | |
19th | James Piccolo | $1,440 | — | — | |
20th | Jonathan Ma | $1,440 | — | — | |
21st | David Pecaski | $1,440 | — | — | |
22nd | Oscar Ramirez | $1,440 | — | — | |
23rd | Cheng-Wei Yin | $1,440 | — | — | |
24th | Daniel Koschok | $1,440 | — | — | |
25th | Axel Frank Bruchhausen | $1,440 | — | — | |
26th | Garrett Riley | $1,440 | — | — | |
27th | David Hillemeier | $1,440 | — | — | |
28th | Steve Krogness | $1,192 | — | — | |
29th | Dustin Restuch | $1,192 | — | — | |
30th | Timothy Barchie | $1,192 | — | — | |
31st | Giovanni Ciraso | $1,192 | — | — | |
32nd | David Sovulewski | $1,192 | — | — | |
33rd | William Steffin | $1,192 | — | — | |
34th | Giovanni Apicella | $1,192 | — | — | |
35th | Anthony Guzak | $1,192 | — | — | |
36th | Kelly Mayhugh | $1,192 | — | — | |
37th | John Iemolo | $1,000 | — | — | |
38th | Lisa Pickell | $1,000 | — | — | |
39th | Ha Diep | $1,000 | — | — | |
40th | Craig Bertea | $1,000 | — | — | |
41st | Andrew Schantzen | $1,000 | — | — | |
42nd | David Gaspard | $1,000 | — | — | |
43rd | Sharron Forner | $1,000 | — | — | |
44th | Gerald Johonnot | $1,000 | — | — | |
45th | Larry Doan | $1,000 | — | — | |
46th | David Parkus | $849 | — | — | |
47th | Javier Martínez Agüero | $849 | — | — | |
48th | Richard Armstrong | $849 | — | — | |
49th | Julie Nhien Thi Dang | $849 | — | — | |
50th | William Inman | $849 | — | — | |
51st | Alexander Denisov | $849 | — | — | |
52nd | William Maahs | $849 | — | — | |
53rd | Julionas Merkelis | $849 | — | — | |
54th | Lisa Albrecht | $849 | — | — | |
55th | Jason Caldwell | $730 | — | — | |
56th | Phillip Lococo | $730 | — | — | |
57th | Samuel Pierce | $730 | — | — | |
58th | David Mallet | $730 | — | — | |
59th | Daniel de Freitas Junior | $730 | — | — | |
60th | Sarah Wien | $730 | — | — | |
61st | Brant Taylor | $730 | — | — | |
62nd | Walter Andersen | $730 | — | — | |
63rd | John Kurfman | $730 | — | — | |
64th | Brian Bradley | $636 | — | — | |
65th | James Pizzola | $636 | — | — | |
66th | Jeff Roberts | $636 | — | — | |
67th | Eric Holum | $636 | — | — | |
68th | Randal Ramuglia | $636 | — | — | |
69th | Charles Price | $636 | — | — | |
70th | Hartt Stearns | $636 | — | — | |
71st | Manish Bhargava | $636 | — | — | |
72nd | Darin Vigil | $636 | — | — | |
73rd | Richard Ali | $561 | — | — | |
74th | Jay Sharon | $561 | — | — | |
75th | David Phelan | $561 | — | — | |
76th | Joel Kellman | $561 | — | — | |
77th | Glenn Newick | $561 | — | — | |
78th | Michael Hackenberger | $561 | — | — | |
79th | John Hammersmith | $561 | — | — | |
80th | Kevin Wright | $561 | — | — | |
81st | Elliott Zaydman | $561 | — | — | |
82nd | Lina Nehme | $502 | — | — | |
83rd | Chunlei Yuan | $502 | — | — | |
84th | Guido Garnies | $502 | — | — | |
85th | Zhen Zhang | $502 | — | — | |
86th | Michael Hansen | $502 | — | — | |
87th | Justin Walker | $502 | — | — | |
88th | Jeremy Davis | $502 | — | — | |
89th | Marek Ohnisko | $502 | — | — | |
90th | Kristi Naigan | $502 | — | — | |
91st | Darrin Witten | $455 | — | — | |
92nd | Ming Zhu | $455 | — | — | |
93rd | Steen Ronlov | $455 | — | — | |
94th | James Gunther | $455 | — | — | |
95th | Bradley Mccartney | $455 | — | — | |
96th | Julian Lobigas | $455 | — | — | |
97th | John Zaleski | $455 | — | — | |
98th | Yvonne Betts | $455 | — | — | |
99th | Harry Greenspan | $455 | — | — | |
100th | Allan Foster | $418 | — | — | |
101st | Darren Colton | $418 | — | — | |
102nd | Robert Chusid | $418 | — | — | |
103rd | Eric Wu | $418 | — | — | |
104th | David Scott | $418 | — | — | |
105th | Robert Cote | $418 | — | — | |
106th | Jeff Sluzinski | $418 | — | — | |
107th | Warren Jegglie | $418 | — | — | |
108th | Dmitry Ponomarev | $418 | — | — | |
109th | David Williams | $418 | — | — | |
110th | Damien Berthiaud | $418 | — | — | |
111th | Matthew Brenn | $418 | — | — | |
112th | Jeffrey Hanson | $418 | — | — | |
113th | Robert O'Reilly | $418 | — | — | |
114th | Ronald Medaris | $418 | — | — | |
115th | Albert Chan | $418 | — | — | |
116th | Mark Stauffacher | $418 | — | — | |
117th | David Olson | $418 | — | — | |
118th | Dipti Patel | $418 | — | — | |
119th | Kevin Kentrup | $418 | — | — | |
120th | Michael Steigman | $418 | — | — | |
121st | Thien Nguyen | $418 | — | — | |
122nd | Thomas Collins | $418 | — | — | |
123rd | Michael Bucar | $418 | — | — | |
124th | Mark Klizas | $418 | — | — | |
125th | Scott McCullah | $418 | — | — | |
126th | Alan Eisner | $418 | — | — | |
127th | Patrick Pendergrast | $390 | — | — | |
128th | Aleksandrs Margolis | $390 | — | — | |
129th | Jorge Castaneda | $390 | — | — | |
130th | Mark Gaudino | $390 | — | — | |
131st | Rocco Smeriglio | $390 | — | — | |
132nd | Brayden Fritzshall | $390 | — | — | |
133rd | David Leach | $390 | — | — | |
134th | Troy Sattler | $390 | — | — | |
135th | Dennis Otto | $390 | — | — | |
136th | Dennis Jentson | $390 | — | — | |
137th | Benjamin Carli | $390 | — | — | |
138th | Mirko Volpicelli | $390 | — | — | |
139th | Seungjune Ko | $390 | — | — | |
140th | Jonathan Williams | $390 | — | — | |
141st | Robert Martini | $390 | — | — | |
142nd | Thomas Sipos | $390 | — | — | |
143rd | Robert Dillon | $390 | — | — | |
144th | Nenad Sizgoric | $390 | — | — | |
145th | Gregory Robbins | $390 | — | — | |
146th | Andre Luiz Scaff | $390 | — | — | |
147th | Neal Gogol | $390 | — | — | |
148th | Gregory Wholey | $390 | — | — | |
149th | Pavel Plotnikov | $390 | — | — | |
150th | George Hazen | $390 | — | — | |
151st | Gordon Tompkins | $390 | — | — | |
152nd | David Thompson | $390 | — | — | |
153rd | Odette Tremblay | $390 | — | — | |
154th | Steven Firestone | $368 | — | — | |
155th | Marc Spillman | $368 | — | — | |
156th | Jozsef Kurta | $368 | — | — | |
157th | Charlie Dawson | $368 | — | — | |
158th | Todd Ritchey | $368 | — | — | |
159th | Marcelo Santos | $368 | — | — | |
160th | Fred Bartlett | $368 | — | — | |
161st | Ekshesh Bekele | $368 | — | — | |
162nd | Alex Lavinthal | $368 | — | — | |
163rd | Phillip Fusilier | $368 | — | — | |
164th | Wayne Younkle | $368 | — | — | |
165th | Vehiarii Lucas | $368 | — | — | |
166th | Sergei Pilipenko | $368 | — | — | |
167th | Dustin An | $368 | — | — | |
168th | Nestor Punay | $368 | — | — | |
169th | Stephen Pirri | $368 | — | — | |
170th | Brad Garrett | $368 | — | — | |
171st | Alejandro German Zarate Kruger | $368 | — | — | |
172nd | Al Krux | $368 | — | — | |
173rd | Alexandra Gross | $368 | — | — | |
174th | Jerome Kohut | $368 | — | — | |
175th | Dmitri Nobles | $368 | — | — | |
176th | Todd Baraniak | $368 | — | — | |
177th | Eugeniusz Galecki | $368 | — | — | |
178th | Adam Koppel | $368 | — | — | |
179th | Kody Schantzen | $368 | — | — | |
180th | Michael O'Donnell | $368 | — | — | |
181st | Victor Tung | $353 | — | — | |
182nd | Warren Rojas | $353 | — | — | |
183rd | Thomas Walsh | $353 | — | — | |
184th | Arnie Adicoff | $353 | — | — | |
185th | Charles Anderson | $353 | — | — | |
186th | Arthur Harb | $353 | — | — | |
187th | Michael York | $353 | — | — | |
188th | Kao Saechao | $353 | — | — | |
189th | Charles Alex-Barton | $353 | — | — | |
190th | Charles Akadiri | $353 | — | — | |
191st | Derrick Rather | $353 | — | — | |
192nd | Stephan Rieger | $353 | — | — | |
193rd | Arthur Andersen | $353 | — | — | |
194th | Sally O'Neil | $353 | — | — | |
195th | Philippe Birman | $353 | — | — | |
196th | Timothy Dalessandro | $353 | — | — | |
197th | James Harris | $353 | — | — | |
198th | James Frank Single | $353 | — | — | |
199th | Mark Cannon | $353 | — | — | |
200th | Charles Travet | $353 | — | — | |
201st | Kenny Yamamoto | $353 | — | — |