Tournament Information
Tournament:
2019 Grand Poker Series
Date:
May 28 - Jul 8, 2019
Venue:
Golden Nugget Hotel & Casino
Las Vegas, NV, United States
Event:
No Limit Hold'em (May 30 - Jun 2, 2019)
Buy-in:
$200
Prize:
$300,000
Entries:
3,469
Other Events
Event Results
Place | Player | Prize | GPI | PoY 2023 | |
---|---|---|---|---|---|
1st | Andew Kivela | $41,280 | — | — | |
2nd | James Battaglia | $31,269 | — | — | |
3rd | James Purdie | $29,080 | — | — | |
4th | George Lyttle | $28,296 | — | — | |
5th | Joseph Cameron | $27,951 | — | — | |
6th | Christopher Hannum | $26,696 | — | — | |
7th | Shane Butts | $22,403 | — | — | |
8th | Cory Smith | $22,174 | — | — | |
9th | Denver Combs | $18,325 | — | — | |
10th | David Burke | $7,201 | — | — | |
11th | Kenneth Kallies | $7,201 | — | — | |
12th | Woody Rivero | $7,201 | — | — | |
13th | Dexter Burns | $5,899 | — | — | |
14th | Adrian Torres | $5,899 | — | — | |
15th | Scott Foster | $5,899 | — | — | |
16th | Kasey Hess | $4,860 | — | — | |
17th | Franklin Klug | $4,860 | — | — | |
18th | Alan Kirkland | $4,860 | — | — | |
19th | Stephen Martin | $4,028 | — | — | |
20th | Tatiana Frazzica-Fox | $4,028 | — | — | |
21st | Jasthi Kumar | $4,028 | — | — | |
22nd | Maricel Giorgioni | $3,358 | — | — | |
23rd | Kenneth Lane | $3,358 | — | — | |
24th | Edward Mroczkowski | $3,358 | — | — | |
25th | Markus Cara | $2,816 | — | — | |
26th | Ronald Ovnicek | $2,816 | — | — | |
27th | Gary Henderson | $2,816 | — | — | |
28th | Jeffrey Benson | $2,376 | — | — | |
29th | Dave Ouellette | $2,376 | — | — | |
30th | Gerald Teague | $2,376 | — | — | |
31st | Bryan Mayer | $2,016 | — | — | |
32nd | Steve Diaz | $2,016 | — | — | |
33rd | Daniel Becker | $2,016 | — | — | |
34th | Chad Lepes | $1,721 | — | — | |
35th | Jason R Smith | $1,721 | — | — | |
36th | Dean Saito | $1,721 | — | — | |
37th | Jonathan Hemphill | $1,478 | — | — | |
38th | David Carver | $1,478 | — | — | |
39th | Ariel Pachecolorenzo | $1,478 | — | — | |
40th | Scott Weiss | $1,478 | — | — | |
41st | Robert Lemke | $1,478 | — | — | |
42nd | Robert Buckley | $1,478 | — | — | |
43rd | Michael White | $1,478 | — | — | |
44th | Jeffrey Kelley | $1,478 | — | — | |
45th | Bert Beavers | $1,478 | — | — | |
46th | Jay Koeper | $1,278 | — | — | |
47th | Alexander Mayan | $1,278 | — | — | |
48th | Robert Fishman | $1,278 | — | — | |
49th | Deandre Young | $1,278 | — | — | |
50th | David Champion | $1,278 | — | — | |
51st | Brandon Tillery | $1,278 | — | — | |
52nd | "Anonymous" Unknown | $1,278 | — | — | |
53rd | Kevin Houghton | $1,278 | — | — | |
54th | Lee Gale | $1,278 | — | — | |
55th | William Roche | $1,111 | — | — | |
56th | Laurent Viadere | $1,111 | — | — | |
57th | Aaron Soulliere | $1,111 | — | — | |
58th | Michael Guerrieri | $1,111 | — | — | |
59th | Ranjit Randhawa | $1,111 | — | — | |
60th | Oliver Knoll | $1,111 | — | — | |
61st | Robbin Hamilton | $1,111 | — | — | |
62nd | Lonny Weitzel | $1,111 | — | — | |
63rd | Cedric Middleton | $1,111 | — | — | |
64th | Mickey Ma | $972 | — | — | |
65th | Stacey Metz-Ceragioli | $972 | — | — | |
66th | Trevor Carter | $972 | — | — | |
67th | Kenneth Fredrick | $972 | — | — | |
68th | Richard Kling | $972 | — | — | |
69th | Korey Simeone | $972 | — | — | |
70th | Harut "Harry" Arutyunyan | $972 | — | — | |
71st | Ronald Blasczyk | $972 | — | — | |
72nd | Wailung Lo | $972 | — | — | |
73rd | James Adkins | $856 | — | — | |
74th | John Mingus | $856 | — | — | |
75th | Jörg Schneegaß | $856 | — | — | |
76th | David Edgett | $856 | — | — | |
77th | Ryan Beckwith | $856 | — | — | |
78th | Fred Li | $856 | — | — | |
79th | Matthew Doyle | $856 | — | — | |
80th | Bruce Dacko | $856 | — | — | |
81st | Mike Stella | $856 | — | — | |
82nd | "Anonymous" Unknown | $758 | — | — | |
83rd | Jesse Allen | $758 | — | — | |
84th | Aleksandr Tishchenko | $758 | — | — | |
85th | Rodney Browning | $758 | — | — | |
86th | Matthew Stevens | $758 | — | — | |
87th | Kyle Wikberg | $758 | — | — | |
88th | Andreas Röder | $758 | — | — | |
89th | Robert Parnell | $758 | — | — | |
90th | David Coffelt | $758 | — | — | |
91st | Albert Kirner | $676 | — | — | |
92nd | Wendy Bowers | $676 | — | — | |
93rd | Patrick Graham | $676 | — | — | |
94th | Stefan Clemens | $676 | — | — | |
95th | Dhaval Mudgal | $676 | — | — | |
96th | Brian Moody | $676 | — | — | |
97th | Paul Havens | $676 | — | — | |
98th | Daniel Blum | $676 | — | — | |
99th | Sheila Cobian | $676 | — | — | |
100th | Gil Aboodi | $606 | — | — | |
101st | Vincent Mascheroni | $606 | — | — | |
102nd | Riki Sankey | $606 | — | — | |
103rd | Michael Addison | $606 | — | — | |
104th | Kevin Louie | $606 | — | — | |
105th | Benny Laws | $606 | — | — | |
106th | Glen Minnick | $606 | — | — | |
107th | Jason C Phillips | $606 | — | — | |
108th | William Watson | $606 | — | — | |
109th | Daniel Jackson | $606 | — | — | |
110th | Chad Norheim | $606 | — | — | |
111th | Matthew Warne | $606 | — | — | |
112th | Sammy Gilly | $606 | — | — | |
113th | Harold Yago | $606 | — | — | |
114th | Antonio Albanes | $606 | — | — | |
115th | Stanley Turel | $606 | — | — | |
116th | Thomas Minnich-Weber | $606 | — | — | |
117th | Clifford Jones | $606 | — | — | |
118th | Terry Lawrence | $606 | — | — | |
119th | Na Vue | $606 | — | — | |
120th | Kyle Hoffner | $606 | — | — | |
121st | Rafael Lopez | $606 | — | — | |
122nd | Joseph Batterman | $606 | — | — | |
123rd | Stephen Jazdzewski | $606 | — | — | |
124th | Randall Graham | $606 | — | — | |
125th | Joseph Andrews | $606 | — | — | |
126th | Noel Edwards | $606 | — | — | |
127th | Hamilton Nguyen | $606 | — | — | |
128th | Susan Segura | $606 | — | — | |
129th | Andrew Barnes | $606 | — | — | |
130th | Christopher Gorski | $606 | — | — | |
131st | Cristian Troncoso | $606 | — | — | |
132nd | Matthew Mich | $606 | — | — | |
133rd | Shinichiro Hatakeyama | $606 | — | — | |
134th | Mike Ratcliff | $606 | — | — | |
135th | Darcy Damours | $606 | — | — | |
136th | Barry Faecher | $606 | — | — | |
137th | John Kim | $606 | — | — | |
138th | Ricardo Estrada | $606 | — | — | |
139th | Nathaniel Moss | $606 | — | — | |
140th | Antonio Cabanas | $606 | — | — | |
141st | James Worley | $606 | — | — | |
142nd | James Taylor | $606 | — | — | |
143rd | Lowell Carlson | $606 | — | — | |
144th | Laura Westfall | $606 | — | — | |
145th | Efraim Zelig | $547 | — | — | |
146th | Eric Lee | $547 | — | — | |
147th | Meghan Smith | $547 | — | — | |
148th | Philip Pontecorvo | $547 | — | — | |
149th | "Anonymous" Unknown | $547 | — | — | |
150th | Charles Barker | $547 | — | — | |
151st | Higor Deandrade | $547 | — | — | |
152nd | Jeremy Coburn | $547 | — | — | |
153rd | Ram Ugrappa | $547 | — | — | |
154th | John Newmerzhycky | $547 | — | — | |
155th | Sherwin Pilalia | $547 | — | — | |
156th | Matthew Paston | $547 | — | — | |
157th | Kip Jackson | $547 | — | — | |
158th | Steven Fostoff | $547 | — | — | |
159th | Matthew Litt | $547 | — | — | |
160th | Robert Dunn | $547 | — | — | |
161st | Wim Verhaegen | $547 | — | — | |
162nd | Josue Aguirre | $547 | — | — | |
163rd | "Anonymous" Unknown | $547 | — | — | |
164th | Dae Kim | $547 | — | — | |
165th | Jacob Clappton | $547 | — | — | |
166th | Stuart Hazlett | $547 | — | — | |
167th | Mark Beasley | $547 | — | — | |
168th | Christopher Arrigo | $547 | — | — | |
169th | Alex Olivaresa Guilera | $547 | — | — | |
170th | Stefanee White | $547 | — | — | |
171st | Jay McMahon | $547 | — | — | |
172nd | Joseph Young | $547 | — | — | |
173rd | Terrence Lucas | $547 | — | — | |
174th | Lawrence Kiang | $547 | — | — | |
175th | Skyler Halama | $547 | — | — | |
176th | Patrick Irwin | $547 | — | — | |
177th | Ryan Ellison | $547 | — | — | |
178th | Paul Skjerseth | $547 | — | — | |
179th | Alexander Dalton | $547 | — | — | |
180th | Andre Butler | $547 | — | — | |
181st | Michael Kreiger | $547 | — | — | |
182nd | Vi Do | $547 | — | — | |
183rd | Andrew Jones | $547 | — | — | |
184th | Daniel Peramaki | $547 | — | — | |
185th | Nicholas Mooney | $547 | — | — | |
186th | Sean Davidson | $547 | — | — | |
187th | Robert Whalen | $547 | — | — | |
188th | Ace Rowley | $547 | — | — | |
189th | Ryan Batza | $547 | — | — | |
190th | Jeffrey Mowery | $497 | — | — | |
191st | Jose Rodriguez de Luna | $497 | — | — | |
192nd | Dave Uemura | $497 | — | — | |
193rd | Ryan Delaney | $497 | — | — | |
194th | Freddy Valdes-Roque | $497 | — | — | |
195th | Scott Bjorlin | $497 | — | — | |
196th | Richard Ziskind | $497 | — | — | |
197th | "Anonymous" Unknown | $497 | — | — | |
198th | Anthony Miller | $497 | — | — | |
199th | Kozman Elkems | $497 | — | — | |
200th | Mary Marchan | $497 | — | — | |
201st | Marc Henderson | $497 | — | — | |
202nd | Richard Fifield | $497 | — | — | |
203rd | Isiah Farias | $497 | — | — | |
204th | George Russell | $497 | — | — | |
205th | Richard Haff | $497 | — | — | |
206th | Sean Wayne | $497 | — | — | |
207th | James Wellington | $497 | — | — | |
208th | Jong Sook Jin | $497 | — | — | |
209th | John Iglesias | $497 | — | — | |
210th | David Rosenbloom | $497 | — | — | |
211th | Larry Sundberg | $497 | — | — | |
212th | Kent Conrad | $497 | — | — | |
213th | Brian Ferguson | $497 | — | — | |
214th | Marc Durand | $497 | — | — | |
215th | Milloie Karl | $497 | — | — | |
216th | Michel Mota | $497 | — | — | |
217th | Phillip Bujorian | $497 | — | — | |
218th | Jonathan Diaz | $497 | — | — | |
219th | Perry Lamb | $497 | — | — | |
220th | Stephen Precht | $497 | — | — | |
221st | Dong Kim | $497 | — | — | |
222nd | Joseph Katcher | $497 | — | — | |
223rd | Kevin Garosshen | $497 | — | — | |
224th | Chris Cassinari | $497 | — | — | |
225th | Brian Pullen | $497 | — | — | |
226th | Daniel Maiella | $497 | — | — | |
227th | Alex Pines | $497 | — | — | |
228th | Evan Hamstra | $497 | — | — | |
229th | Bader Haq | $497 | — | — | |
230th | Stephan Schäuble | $497 | — | — | |
231st | Paul Blanchette | $497 | — | — | |
232nd | Eran Dov Carmi | $497 | — | — | |
233rd | "Anonymous" Unknown | $497 | — | — | |
234th | Scott Berenstein | $497 | — | — | |
235th | Polly Wu | $455 | — | — | |
236th | Ting Ho | $455 | — | — | |
237th | Walter Bell | $455 | — | — | |
238th | Gerald Cheatham | $455 | — | — | |
239th | Chii Ching Sun | $455 | — | — | |
240th | Michael Wilklow | $455 | — | — | |
241st | Donna Houle | $455 | — | — | |
242nd | Jake Kofoed | $455 | — | — | |
243rd | Viet Nguyen | $455 | — | — | |
244th | John Mazzola | $455 | — | — | |
245th | Arturo Segura | $455 | — | — | |
246th | Barry Dawes | $455 | — | — | |
247th | Rodrigo Alanosffair | $455 | — | — | |
248th | Matthew Taylor | $455 | — | — | |
249th | Gary Bentley | $455 | — | — | |
250th | Anthony Stillitano | $455 | — | — | |
251st | Michael Lagana | $455 | — | — | |
252nd | Miguel Pineda | $455 | — | — | |
253rd | Luke Nishihara | $455 | — | — | |
254th | Richard Morrisey | $455 | — | — | |
255th | Andrew Abdy | $455 | — | — | |
256th | Luis Barker | $455 | — | — | |
257th | Christopher Cottingham | $455 | — | — | |
258th | Dominique Dissewiscourt | $455 | — | — | |
259th | Solimon Al-Nobani | $455 | — | — | |
260th | Richard Gallen | $455 | — | — | |
261st | Tamir Sad Ilcafass | $455 | — | — | |
262nd | Simona Angelillo | $455 | — | — | |
263rd | Stephen Webster | $455 | — | — | |
264th | Shawn Sanford | $455 | — | — | |
265th | Dustin Bierma | $455 | — | — | |
266th | Kevin Littles | $455 | — | — | |
267th | Dionisio Felipe | $455 | — | — | |
268th | Stephen Scott | $455 | — | — | |
269th | Michael Schäuble | $455 | — | — | |
270th | Joe Phanhyaseng | $455 | — | — | |
271st | Ronald Terrill | $455 | — | — | |
272nd | Brett Janiga | $455 | — | — | |
273rd | Joshua Clemons | $455 | — | — | |
274th | Ronald Lockwood | $455 | — | — | |
275th | Anthony Guzak | $455 | — | — | |
276th | Brian Li | $455 | — | — | |
277th | Alexandra Panelli | $455 | — | — | |
278th | Lucas Mccorry | $455 | — | — | |
279th | Richard Enriquez | $455 | — | — | |
280th | Kelvin Kaufman | $418 | — | — | |
281st | Siavash Bahri | $418 | — | — | |
282nd | Carlos Playan | $418 | — | — | |
283rd | Dawn Dixon | $418 | — | — | |
284th | Stan Reynolds | $418 | — | — | |
285th | Julien Poirier | $418 | — | — | |
286th | Benjamin Valder | $418 | — | — | |
287th | David Tompkins | $418 | — | — | |
288th | Larry Gleaner | $418 | — | — | |
289th | Ana Nunez Hernandez | $418 | — | — | |
290th | Marshall Valentine | $418 | — | — | |
291st | John La Rose | $418 | — | — | |
292nd | William Dopico | $418 | — | — | |
293rd | Matthew Monnier | $418 | — | — | |
294th | Philip Davis | $418 | — | — | |
295th | Paul Trebuss | $418 | — | — | |
296th | Matteo Picciau | $418 | — | — | |
297th | Yolanda Fultz | $418 | — | — | |
298th | Joseph Birt | $418 | — | — | |
299th | Nicolas Varak | $418 | — | — | |
300th | Yannick Beaulieu | $418 | — | — | |
301st | Matthew Ploof | $418 | — | — | |
302nd | Anthony Denove | $418 | — | — | |
303rd | Bohe Chen | $418 | — | — | |
304th | Joshua Clanton | $418 | — | — | |
305th | Kyle Knudson | $418 | — | — | |
306th | Drew Alves | $418 | — | — | |
307th | Joseph Bianchi | $418 | — | — | |
308th | Todd Etzel | $418 | — | — | |
309th | Curtis Poindexter | $418 | — | — | |
310th | Cuauhtemoc Plascencia | $418 | — | — | |
311th | Tobias White | $418 | — | — | |
312th | Mario Palomino | $418 | — | — | |
313th | Gianfranco Giordano | $418 | — | — | |
314th | Andrei Balta | $418 | — | — | |
315th | Joshua Limehouse | $418 | — | — | |
316th | Stephane Michel Graffin | $418 | — | — | |
317th | Dylan Moon | $418 | — | — | |
318th | Marsha Wolak-Barnett | $418 | — | — | |
319th | John Paoloca | $418 | — | — | |
320th | Kyle Grosshanten | $418 | — | — | |
321st | Luis Perez Leon | $418 | — | — | |
322nd | Darla Garcia | $418 | — | — | |
323rd | Megan Moore | $418 | — | — | |
324th | David Smith | $418 | — | — | |
325th | Monica Mejia | $388 | — | — | |
326th | Robert Hughes | $388 | — | — | |
327th | Garilyn Nelson | $388 | — | — | |
328th | Bryan Pickard | $388 | — | — | |
329th | Warren Falkingham | $388 | — | — | |
330th | Gerald Johonnot | $388 | — | — | |
331st | David McCorkle | $388 | — | — | |
332nd | Rika Turel | $388 | — | — | |
333rd | Jason Brown | $388 | — | — | |
334th | Steven Wills | $388 | — | — | |
335th | Vic Harris | $388 | — | — | |
336th | Matthew Visca | $388 | — | — | |
337th | John Buckhalter | $388 | — | — | |
338th | Kevin Noble | $388 | — | — | |
339th | Laura Poulter | $388 | — | — | |
340th | Carlos Lucero | $388 | — | — | |
341st | Daniel Hofstein | $388 | — | — | |
342nd | James Schneider | $388 | — | — | |
343rd | Lindsay Fisher | $388 | — | — | |
344th | James Tichenor | $388 | — | — | |
345th | Cecile Pardinilla | $388 | — | — | |
346th | Markus Wellen | $388 | — | — | |
347th | Tan Thang | $388 | — | — | |
348th | William Trickett | $388 | — | — | |
349th | Michael Muruako | $388 | — | — |